

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 250 Ω |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Power Dissipation | 3 W |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 100 V |
| Test Current | 3.7 mA |
Stock: 87
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04992
Ext.Price$0.04992
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04992 | $0.04992 |
| 10 | $0.04476 | $0.44760 |
| 50 | $0.04013 | $2.00650 |
| 100 | $0.03529 | $3.52900 |
| 500 | $0.03104 | $15.52000 |
| 1000 | $0.03001 | $30.01000 |
| 3000 | $0.02901 | $87.03000 |
| 5000 | $0.02754 | $137.70000 |
